Bonsai to rodzaj sztuki związany z pielęgnacją roślin. Jej celem jest uzyskanie miniaturowej rośliny stanowiącej kopię dorodnych i wiekowych drzew rosnących w środowisku naturalnym. Działania podejmowane w tym kierunku wymagają niezwykłej staranności, cierpliwości i uwagi.

Czym są kompozycje bonsai?

Tego typu kompozycje składają się z kilku starannie przemyślanych i dobrze skomponowanych elementów. Wśród nich wymienić należy donicę, która nawiązuje stylistycznie do kultury Dalekiego Wschodu, jak i miniaturowe drzewka, mchy oraz niewielkie kamienie.

W jaki sposób formuje się drzewka bonsai?

Tworzenie kompozycji wymaga działań prowadzących do uformowania rośliny zbliżonej wyglądem do okazów naturalnych. W tym celu wybiera się zarówno gatunki roślin iglastych, jak i liściastych. Niezależnie od gatunku ważna jest bowiem budowa rośliny. Drzewko powinno mieć zatem dość szeroki pień, który zwęża się ku górze oraz liczne odgałęzienia. W celu uzyskania odpowiedniego pokroju gałązek i pędów wykonuje się drutowanie oraz podcięcia.

Czy jego typu rośliny wymagają nawożenia?

Kompozycje roślinne wymagają nie tylko kształtowania, ale również starannej pielęgnacji. Drzewka powinny być zatem regularnie podlewane przez cały rok. W tym jednak przypadku należy zadbać o to, żeby nie dochodziło do wypłukiwania podłoża z donicy. Rośliny powinny być podlewane codziennie, a podczas letnich upałów – nawet kilka razy dziennie. W okresie zimy ilość wody służącej do podlewania można zredukować, ale nie powinno się dopuszczać do nadmiernego przesuszenia podłoża.

W jaki sposób należy przesadzać drzewka?

Z uwagi na dość płaskie donice oraz ograniczoną ilość miejsca, drzewka należy przesadzać regularnie i częściej niż w przypadku innych roślin doniczkowych. Zwykle konieczne jest przesadzenie rośliny raz w roku i zdecydowanie jest to konieczne w przypadku, w którym korzenie rośliny zaczynają rosnąć okrężnie tuż przy brzegach donicy. Podczas przesadzania rośliny należy pamiętać o wykonaniu warstwy drenażowej w podłożu, która zapewni efektywny odpływ nadmiaru wody. Przed przesadzeniem, roślinę należy obficie podlać. Ułatwi to jej wyjęcie z doniczki bez ryzyka uszkodzenia korzeni. W razie konieczności można je skrócić, co ułatwi ich zdrowy wzrost oraz wydajne pobieranie składników odżywczych. Nowa doniczka powinna zostać zabezpieczona siatką, która uniemożliwia wypłukiwanie podłoża. Na siatce powinna być wysypana warstwa drenażowa, a na niej warstwa akadamy, czyli specjalistycznej ziemi. Podczas sadzenia drzewka w nowej i większej donicy należy pamiętać o zachowaniu charakterystycznej dla kompozycji asymetrii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.