Wybór dobrego oleju silnikowego ma znaczenie. Jednocześnie nie jest to tak prosta sprawa. Podczas zakupu nie należy sugerować się ceną, lecz klasyfikacją lepkości, typem oleju czy specyfikacją producenta. Kierowcy z racji oszczędności przykładają dużą uwagę do ceny. To nie ona ma znaczenie. W sklepie motoryzacyjnym DbamToMam.pl znajdziesz szeroki wybór olejów do silników samochodowych od najlepszych producentów na rynku, m.in. Motul, Mihel, Millers, Shell czy Elf. Zadbaj o swój pojazd, wymieniaj olej regularnie i ciesz się niezawodną jednostką napędową na lata.

Zmiana oleju silnikowego. Jak często i jaki olej wybrać?

Zasada co do wymiany oleju w silniku jest prosta. Powinien on zostać zastąpiony na nowy po przejechaniu 15 tys. km lub raz w roku. Gwarantuje to prawidłową pracę jego elementów, które potrzebują środka smarnego w postaci oleju silnikowego. Z racji swoich właściwości, oleje silnikowe samochodowe są jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Ich cienka warstwa zapewnia ochronę przed tarciem, co wpływa na dłuższą żywotność silnika i brak jego poważnych awarii. Olej 5w40 zachowuje swoją lepkość zarówno na mrozie, jak i podczas upałów. Dlatego sprawdzi się w naprawdę ekstremalnych warunkach. 

Oleje silnikowe – zwracaj uwagę na oznaczenia

Oleje silnikowe możemy podzielić na podstawie składu lub klasyfikacji SAE, API i ACEA. Nie będziemy opisywać szczegółowo ich znaczenia. Jednak pierwsza z nich oznacza dolną i górną granicę, w jakiej preparat zachowuje swoją lepkość. Klasyfikacja dzieli oleje na wysokoprężne i z zapłonem iskrowym. Natomiast ACEA opisuje jego jakość od A do E. 

W zależności od oznaczenia czy producenta, oleje mają różne właściwości. Najlepiej swój wybór skonsultować z zaufanym mechanikiem samochodowym, który podpowie, jaki olej będzie dobry do naszego samochodu i zapewni najlepszą wydajność i smarowanie jednostce napędowej. 

 

Comments are closed.