Dla ludzi, którzy nie potrafią zbudować chociażby domku dla kota, takie pojęcia, jak: konstrukcje żelbetowe oraz betonowe są całkiem obce. Warto więc wyjaśnić, co kryje się pod tymi określeniami. Czy jedne i drugie budowle są takie same, a może jednak czymś się różnią? Sprawdźmy te zagadnienia w niniejszym tekście.

Co jest żelbet?

Zacznijmy od ogólnej definicji żelbetu. Oczywiście, jak dobrze wiedzą inżynierowie budownictwa, chodzi tutaj o materiał będący betonem, ale dodatkowo uzupełniony tzw. wkładkami stalowymi. Jednak, aby mówić o konstrukcjach żelbetowych, owe wkładki muszą zawierać dużą zawartość stali zbrojeniowej, ułożonej (zatopionej) w odpowiednich rozstawach. W innym przypadku mamy do czynienia z materiałami betonowymi.

Co ciekawe, tego typu konstrukcje wykonane z żelbetu, produkowane są w specjalnych zakładach prefabrykacji, ale mogą również być tworzone bezpośrednio na placu budowy. Charakteryzują się sporą ogniotrwałością i jednocześnie odpornością na trudne warunki atmosferyczne. To ich ważne zalety. Nic więc dziwnego, że za ich pomocą od wielu lat stawia się stabilne i mocne zapory, mosty, ściany oporowe, różne wysokie obiekty, a także buduje się parkingi podziemne.

Najważniejsze informacje na temat betonu

Jeżeli chodzi o sam beton, to jest on bardzo popularnym materiałem budowlanym. Służy też do budowania filarów i nawierzchni drogowych. Do jego najważniejszej właściwości zalicza się to, że bardzo dobrze pracuje na ściskanie. Ma masę, która powoduje, że cała konstrukcja będzie odpowiednio sztywna. To bez wątpienia ciekawe zalety, ale niestety decydując się na beton, należy zdawać sobie sprawę z widocznych wad.

Co prawda koszt materiału nie jest wysoki, ale warto pamiętać przed kupnem takiego tworzywa, że okaże się on mało wytrzymały na rozciąganie. Każdy konstruktor stwierdzi, że kolejny minus to duży ciężar. Właśnie między innymi dlatego bardziej polecane są (już na etapie samego projektowania) konstrukcje żelbetowe.

Podsumowanie

Ostatecznie za wyborem konstrukcji żelbetowych przemawia też to, że beton i stal świetnie się uzupełniają. Jednak, aby spełniały swoje funkcje, muszą być one wcześniej dokładnie zaprojektowane przez doświadczonych fachowców. Chodzi zarówno o daną ilość stali zbrojeniowej, jak i odpowiednie rozstawy prętów. Tylko wtedy będzie pewność, że budowla okaże się bardzo profesjonalna. Zatopiona w betonie stal sprawi, że obiekt stanie się odporniejszy na korozję. Z kolei sam beton zabezpieczy budynek przed pożarem, zapewniając dobrą izolację termiczną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Comments are closed.