Jazda konna jest dużym wysiłkiem nie tylko dla osoby siedzącej w siodle, ale również zwierzęcia. Aby zredukować dyskomfort konia związany z dużym obciążeniem, tarciem siodła o skórę i niekorzystną pogodą, należy wyposażyć go w czaprak zwany również potnikiem. Czym charakteryzują się czapraki? Jaką dokładnie pełnią funkcję? Sprawdź!

Do czego służą czapraki?

Czapraki są podstawowym wyposażeniem każdego konia. Na pierwszy rzut oka przypominają nieco pledy. Ich zadaniem jest wypełnienie przestrzeni miedzy siodłem a skórą. Czapraki mają bardzo ważną funkcję: zapobiegają powstawaniu bolesnych otarć i odparzeń, zwiększają amortyzację, niwelują nacisk na grzbiet wierzchowca oraz wchłaniają pot, zapewniając tym samym komfort zwierzęciu. Ponadto, dzięki potnikom znacznie łatwiej utrzymać siodło w nienagannej czystości.

W sklepach z profesjonalnymi akcesoriami jeździeckimi znajdziemy kilka rodzajów czapraków. To, jaki okaże się odpowiedni dla Twojego konia, zależy przede wszystkim od rodzaju używanego siodła i stylu jazdy. Czapraki możemy podzielić na trzy główne typy: wszechstronne, skokowe, ujeżdżeniowe i westernowe.

Warto wiedzieć

Pamiętaj o tym, że czapraki szybko się brudzą i niszczeją. Ważne jest, aby zakładany potnik był zawsze czysty. W tym celu należy regularnie go czyścić przy pomocy zgrzebła i prać. Większość czapraków przystosowanych jest do prania w pralce w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza. Do bębna pralki warto wrzucić specjalne piłki zbierające włosie i słomę, co zwiększa efektywność prania i zapobiega zanieczyszczeniu pralki. Standardowy proszek do prania zastąp delikatnym płynem albo końskim szamponem.

 

 

 

 

Comments are closed.