Nowoczesne obuwie rowerowe w niczym nie przypomina klasycznych adidasów lub trampek. Wręcz przeciwnie – posiada ono specjalistyczny system zatrzasków, którego zadaniem jest ustabilizowanie go względem pedałów. Problem w tym, że nie każdy rowerzysta wie do końca, jakie jest przeznaczenie tego obuwia.

Dlaczego stabilizacja jest ważna?

Nowoczesne buty rowerowe typu SPD – bo o nich mowa – to rodzaj butów, które (o czym nie wszyscy wiedzą) raczej nie sprawdzą się w trakcie jakichkolwiek spacerów. Buty te wyróżniają się specjalnymi zaciskami, które połączone z pedałami tworzą jedną, stabilną całość. Dzięki temu rowerzysta może osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w trakcie jazdy.

W związku z tym, że obuwie SPD jest na stałe łączone z układem napędowym roweru, moment ruchu jest generowany nie tylko w trakcie nacisku na pedał, ale również w momencie jego podnoszenia. Oznacza to, że na jazdę roweru wpływają obydwie stopy, a nie tylko ta, która w danym momencie naciska na pedał. Naturalnie taki sposób jazdy jest możliwy tylko po pewnym treningu.

Obuwie SPD od strony technicznej

System SPD składa się tak naprawdę z trzech części, które razem tworzą stabilną i bezpieczną całość. Najważniejszym elementem tego „zestawu” są oczywiście pedały, które stanowią jego podstawę. Są one – dzięki specjalnemu mechanizmowi – łączone bezpośrednio do obuwia, co oczywiście przedkłada się na wyższy komfort jazdy. Dzięki temu but sam nie wydostanie się z mechanizmu.

Drugim elementem całego zestawu jest but, który… nie nadaje się do chodzenia. Owszem, na rynku można znaleźć obuwie SPD ze zdejmowanymi zatrzaskami, ale modele te stanowią mniejszość na i tak niszowym rynku sprzętu rowerowego. Ostatnim, trzecim elementem jest specjalny, metalowy blok, który zabezpiecza się automatycznie w momencie połączenia obuwia z pedałem.

Skąd wzięło się SPD?

Nazwa systemu SPD nie wzięła się znikąd. Jest on skrótem od Shimano Pedaling Dynamics, który jest nazwą pierwszego, wprowadzonego przez Shimano rozwiązania tego typu. Dziś oczywiście coraz więcej producentów sprzętu rowerowego wprowadza to rozwiązanie do swego asortymentu, ale to Shimano było wynalazcą tego skądinąd pomysłowego mechanizmu.

Podsumowując, buty rowerowe typu SPD to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą „przesiąść się” ze standardowego stylu jazdy na rowerze i chcą doświadczyć jego bardziej profesjonalnej formy. I choć obuwie to raczej nie nadaje się do chodzenia, to korzystanie z niego jest prawdziwą przyjemnością, której powinien doświadczyć każdy rowerzysta.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe typu spd.

Comments are closed.