Szukając specjalisty z dziedziny prawa, nierzadko nie orientujemy się, kim jest prawnik, adwokat a radca prawny. Okazuje się, że różnice są duże i warto je znać – w ten sposób uda nam się znaleźć osobę, która pomoże w kwestiach prawnych i w sądzie.

Adwokat a radca prawny – czy wykonują inne zawody?

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że adwokat a radca prawny różnią się przede wszystkim stopień skomplikowania podejmowanych spraw. Obecnie wiemy, że nie jest to prawdą, faktem jest natomiast, że zawód radcy prawnego jest zdecydowanie „młodszy” niż zawód adwokata. Okazuje się, że zarówno adwokat, jak i radca prawny, muszą spełnić podobne warunki, aby móc wykonywać swoją pracę. Oboje muszą skończyć studia prawnicze i obronić pracę magisterką, kolejno zdobyć pozytywny wynik na egzaminie państwowym. W przeciwieństwie do prawnika zarówno adwokat, jak i radca prawny, mogą reprezentować swoich klientów w sądzie. Jeszcze do niedawna radcowie prawni obsługiwali wyłącznie przedsiębiorstwa, adwokaci natomiast nie mogli udzielać pomocy takim podmiotom. Obecnie różnice te zanikają, jednak z pewnością możemy stwierdzić, że adwokat a radca prawny różni się tym, że radca może pozostawać w stosunku pracy. Od roku 2015 radcowie prawni mogą również reprezentować swoich klientów w sprawach karnych, co wcześniej nie było możliwe.

Adwokat a radca prawny – który może nam pomóc?

Okazuje się, że pomocy w kwestiach prawnych możemy szukać zarówno u radcy prawnego, jak i adwokata. Warto dowiedzieć się, czy wybrana przez nas osoba posiada odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu konkretnych spraw. Szukając osoby doświadczonej, warto sprawdzić kancelarie w najbliższej okolicy, co pozwoli na stały kontakt i możliwość umawiania się na spotkania ze specjalistą bez większych problemów.

 

 

 

Comments are closed.